Indeks | English version![]() |
Program emuluje mikroprocesor HD61700 oraz używa obrazu odczytanej zawartości pamięci ROM kalkulatora. Wymaga komputera PC z systemem Windows.
pb2000es.zip - teksty źródłowe programu w Delphi 5
pb2000em.zip - skompilowana wersja programu
Sposób użycia: rozpakować pliki do pustego katalogu a następnie uruchomić program pb2000c.exe
ai1000em.zip - wersja japońska AI-1000 programowana w języku Lisp
Sposób użycia: Zastąpić pliki face.bmp i rom1.bin w katalogu w którym został zainstalowany program.
om51p.zip - karta pamięci OM-51P z językiem Prolog
om53b.zip - karta pamięci OM-53B z językiem BASIC
om54a.zip - karta pamięci OM-54A z językiem CASL
pb_casl.zip - karta pamięci z językami BASIC+CASL (jest to karta OM-53B z dodanym asemblerem CASL i symulatorem COMET adaptowanym z kalkulatora PB-1000C)
Sposób użycia: Umieścić pliki rom2.bin oraz overlay.bmp w katalogu w którym został zainstalowany program. W celu powrócenia do interpretera języka C należy skasować plik rom2.bin i przywrócić poprzedni plik overlay.bmp.
rom0.bin - wewnętrzna pamięć procesora ROM 6kB rom1.bin - zewnętrzna pamięć ROM 64kB charset.bin - wewnętrzna pamięć ROM sterownika LCD o rozmiarze 1.5kB ram0.bin - pamięć RAM 64kB na stronie 1 ram1.bin - dodatkowa pamięć RAM 32kB na stronie 2 register.bin - wewnętrzne rejestry procesora rom2.bin - opcjonalna główna pamięć ROM 64kB w karcie rom3.bin - opcjonalna druga pamięć ROM 64kB w karcie
ram0.bin
, ram1.bin
i register.bin
.rom2.bin
lub rom3.bin
jest obecny, to emulowany komputerek przyjmuje, że włożona jest do gniazda karta pamięci (obecność lub brak tych plików wpływa na stan portu P1).Page Up: czerwone S Page Down: CAPS Esc: BRK Insert: INS Backspace: BS Delete: DEL Enter: EXE F2: nakładka na klawiaturę F3: wstrzymuje wykonywanie programu i wywołuje okno debugera F4: wywołuje okno narzędzia komunikacyjnego Shift+F4: wybór pliku obrazu dyskietki F8: New All F9: ResetFunkcjonują również klawisze sterujące kursorem.
Narzędzie komunikacyjne wywoływane klawiszem F4 jest odpowiednikiem programu terminalowego używanego z prawdziwym kalkulatorem. Funkcje przycisków:
Drukowany tekst jest zapisywany do pliku wybranego przyciskiem [Receive] narzędzia komunikacyjnego.
Plik obrazu dyskietki jest określony w pliku INI lub można go wybrać za pomocą Shift+F4. Plik disk0.bin dołączony do archiwum zawiera przykładowy obraz dyskietki. Rozmiar tego pliku definiuje pojemność emulowanego nośnika. Pojemnośc oryginalnej dyskietki wynosi 327680 bajtów, ale system plików potrafi obsługiwać nośniki o pojemności do 512 kilobajtów. Jego zawartością można manipulować za pomocą programu md100, którego autorem jest Marcus von Cube.
Niektóre parametry emulatora można dostosować do indywidualnych potrzeb modyfikując plik pb2000c.ini za pomocą dowolnego edytora tekstowego.
Opis zawartości tego pliku:
OscFreq = 910
DiskName = disk0.bin
W celu usunięcia emulatora wystarczy skasować podkatalog w którym został zainstalowany. Program nie dokonuje w systemie żadnych zmian poza swoim podkatalogiem.
pb2000et.zip - teksty źródłowe i kody wykonywalne, DOS lub Windows (w okienku DOS)
Oba poniższe programy modyfikują zawartość pliku ram0.bin
(obraz pamięci RAM) znajdującego się w tym samym katalogu.
Program przesyłający pliki pomiędzy komputerem PC i obszarem ramdysku w obrazie pamięci RAM używanym przez emulator. Akceptuje te same komendy i parametry jak program RAMTRANS dla PB-1000, z wyjątkiem obsługi większej ilości typów danych.
SAVE,A
BSAVE
)Jest to adaptacja programu md100, którego autorem jest Marcus von Cube (podobna funkcja, ale działa z dyskietkami zapisanymi przez stację dysków MD-100 lub ich obrazami).
Ten program jest kompilatorem skrośnym języka C generującym kod dla PB-2000C. Nie ma żadnej przewagi nad oryginalną komendą LOAD, wygenerowany P-kod i struktury danych są dokładnie takie same. Został napisany w języku C z zamiarem jak najdokładniejszego zachowania struktury i algorytmów oryginału w celu ich lepszego zrozumienia.
Sposób użycia:
compiler.com source.c
Skompilowany kod uruchamia się komendą RUN, tak jak zwykle.
Udoskonalone rozwinięcie tego projektu z emulacją portu szeregowego RS-232C i zdalnym sterowaniem (oparte na protokole TCP).